KOŠICE. Mladá Slovenka Alexandra Horkavá po úraze na mopede počas výletu v Nikarague leží v nemocnici vo Philadelphii.
Od decembra minulého roku je v kóme a jej rodičia sa márne pokúšajú o dcérin návrat domov.
Radi by ju previezli na Slovensko, problém však je, že podľa zahraničných lekárov nebude schopná prevozu komerčným letom a repatriácia leteckým špeciálom by stála asi 100-tisíc eur. Aj keby veľmi chceli, nemajú šancu dať takúto sumu dokopy.
Jej otec hovorí o nepružnosti úradov a ministerstiev, ako bežný človek nemá skúsenosti s repatriačným letom, veľkým problémom v komunikácii s americkými lekármi je aj jazyková bariéra.
Rodina komunikuje s ministerstvami, prezidentskou kanceláriou aj Univerzitnou nemocnicou L. Pasteura v Košiciach, kde im prisľúbili, že im pri prevoze dcéry poskytnú maximálnu súčinnosť.

Politická téma
Nešťastie mladej dievčiny a boj jej rodičov o to, aby ju mali konečne na Slovensku, sa stal aj politickou témou.
Mimoparlamentná strana Demokrati vyzvala prezidenta Petra Pellegriniho, aby konal a zabezpečil prevoz Alexandry vládnym špeciálom. Strana tvrdí, že aj tento prípad ukazuje na zlyhanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas).
„Opakovane sa vyvážajú na futbalový zápas aj so svojimi rodinnými príslušníkmi, stojí nás to všetkých tisíce eur a keď ide o záchranu života, nastane ticho. Od úrazu Alexandry bol vládny špeciál už niekoľkokrát v USA a nemusím pripomínať, že aj v týchto dňoch prebieha v štátoch samit NATO vo Washingtone. Pán Pellegrini, ste len 30 minút letom od nemocnice, kde sa zotavuje,” komentoval Alexandrin prípad bývalý minister obrany a predseda Demokratov Jaroslav Naď.
Pripomenul tým let koaličných politikov vládnym špeciálom do Nemecka na futbalový zápas slovenskej reprezentácie na európskom šampionáte.
Na turnaj leteli napríklad predseda SNS Andrej Danko, minister práce Erik Tomáš, poverený predseda parlamentu Peter Žiga, minister školstva Tomáš Drucker a tiež minister Matúš Šutaj Eštok (všetci Hlas).
Letová hodina vládneho Airbusu A319 stojí podľa rôznych leteckých portálov približne 7 000 eur. Náklady na spiatočný let sa tak mohli pohybovať okolo 30-tisíc eur.

Jedni ukazujú na druhých
Z rezortu vnútra odpísali, že minister Šutaj Eštok sa Alexandriným prípadom intenzívne osobne zaoberá.
„Podľa našich informácií rodine mladej ženy na žiadosť rezortu zdravotníctva vychádza v ústrety Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach konzultáciami a čaká sa na ich vyjadrenie k leteckému prevozu."
Ministerstvo zahraničných vecí odpovedá, že slovenské veľvyslanectvo vo Washingtone komunikuje s rodinnými príslušníkmi Alexandry a poskytuje im potrebnú asistenciu.
Alexandrin otec nedávno pre Korzár povedal, že ho prekvapilo, že ambasáda v Amerike nekomunikuje tak pružne, ako by si predstavoval. Odpovedajú mu bez konkrétností a odvolávajú sa na to, že prevoz vždy závisí od toho, kto bude uskutočňovať repatriačný let.
Rezort diplomacie pokračuje, že vzhľadom na zdravotný stav mladej ženy je však bezpodmienečne nutné, aby sa k možnostiam ďalšieho postupu vyjadrili ošetrujúci lekári.
„V tejto veci nemôžu naši pracovníci rozhodnúť ani vstúpiť do poskytovania zdravotnej starostlivosti. Aj o tomto postupe komunikoval s najbližšími príbuznými hospitalizovanej občianky SR náš konzul veľvyslanectva vo Washingtone.”
Podľa ministerstva je pri prevoze určujúce stanovisko lekárov, ktorí sa vyjadria k možnosti vykonania prevozu, ako aj k jeho spôsobu – teda k podmienkam, ktoré musia byť splnené, aby bolo minimalizované poškodenie zdravia prevážanej osoby.
„Odsúhlasenie použitia vládneho špeciálu na repatriáciu patrí do pôsobnosti Ministerstva vnútra SR,” dodali z rezortu zahraničných vecí.
Samit vo Washingtone
Z prezidentskej kancelárie na otázky Korzára nereagovali. Prezident Pellegrini je na samite vo Washingtone od pondelka 8. júla. Spolu s ním aj podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák (Smer) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer).
„Prezidenta okrem rokovaní na samite čakajú aj viaceré stretnutia s politickými lídrami vrátane stretnutia s krajanskou komunitou,” informuje prezidentská kancelária v oficiálnom programe.
Mesiace v nemocnici
Alexandra po vyštudovaní vysokej školy a získaní bakalárskeho titulu mohla zostať v USA tri roky bez zelenej karty. Išla v Nikarague navštíviť priateľov a počas jazdy na mopede sa jej stala nehoda. Upadla do kómy.
Na jednotke intenzívnej starostlivosti ležala v bezvedomí až do 22. decembra. Potom ju leteckým transportom previezli do nemocnice Penn Presbyterian Medical Center Philadelphia v Spojených štátoch. Tam absolvovala operácie cievy v krku, panvy a ruky. Krvné zrazeniny mala v hlave, v nohách a rukách.
Po operáciách sa Alexandra začala prebúdzať z kómy a začiatkom februára ju premiestnili do rehabilitačného centra Jefferson Moss-Magee Rehabilitation Hospital v spomínanom meste.
Tam podstúpila nevyhnutné terapie. Všetko hradila americká zdravotná poisťovňa, v ktorej bola poistená. Keďže už vyčerpala všetky možnosti rehabilitácie, pred tromi týždňami sa vrátila späť do nemocnice Penn Presbyterian Medical Center Philadelphia.
„Je v najnižšom štádiu vedomia, vníma svet okolo seba, vie rozoznávať veci. Nedokáže hýbať ľavou nohou a rukou, komunikácia s Alexandrou nie je žiadna,“ povedal nedávno pre Korzár jej otec.
Podľa neho je s ňou možná len vizuálna komunikácia, teda ak žmurkne, prípadne pohne rukou.
V snahe pomôcť rodine pokryť náklady na prevoz Alexandry domov sa zaktivizovala aj platforma Donio Slovensko. Tá na stránke donio.sk/alexandra vyzvala k pomoci darcov, ktorí chcú prispieť k tomu, aby mal tento príbeh čo najskôr šťastnejší koniec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári